Strona główna

 • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

Zawieszenie zajęć dydaktycznych i konsultacji pracowników Katedry Pedagogiki UJD

Szanowni Państwo,

w związku z przeciwdziałaniem pojawieniu się i rozprzestrzenieniu koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19,
na podstawie komunikatu nr R021.2.9.2020 Rektora Uniwersytetu Humanistyczno –Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie z dnia 11 marca 2020 r. 
oraz komunikatu nr R021.2.10.2020 Rektora Uniwersytetu Humanistyczno –Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie z dnia 12 marca 2020 r.

zajęcia dydaktyczne i konsultacje w formie stacjonarnej (tradycyjnej) realizowane przez pracowników Katedry Pedagogiki UJD zostają zawieszone.
W razie potrzeby prosimy kontaktować się mailowo z poszczególnymi wykładowcami.
Kontakt mailowy do poszczególnych osób znajduje się w zakładce PRACOWNICY
bądź w wyszukiwarce dostępnej TUTAJ.

 

Opracował: Karol Motyl

15 marca 2020

Czytaj więcej o: Zawieszenie zajęć dydaktycznych i konsultacji pracowników Katedry Pedagogiki UJD

Wolne miejsca w projekcie "Mistrzowie dydaktyki - reedycja"

Zapraszamy Studentów pierwszego roku wszystkich kierunków, którzy posiadają średnią po pierwszym semestrze w przedziale 4.5 - 5.0 do wzięcia udziału w projekcie "Mistrzowie dydaktyki - reedycja".

Pozostały jeszcze wolne miejsca! Rekrutacja została wydłużona do dnia 8.03.2020 roku.

Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.

 

Opracowała: Katarzyna Zalas

4 marca 2020

Czytaj więcej o: Wolne miejsca w projekcie "Mistrzowie dydaktyki - reedycja"

Z wizytą na Uniwersytecie Biruni w Stambule (Turcja)

W dniach 17-21 lutego 2020 roku dr Edyta Januszewska, pracownik Katedry Pedagogiki UJD, przebywała z wizytą na Uniwersytecie Biruni w Stambule w Turcji, na którym prowadziła zajęcia dydaktyczne ze studentami.

Wyjazd odbył się w ramach Programu Erasmus+. Tematem przewodnim zajęć była pedagogika Janusza Korczaka i prawa dziecka. 

 

Ponadto dr Edyta Januszewska przybliżyła studentom zagadnienia dotyczące dzieci wojny, dzieci uchodźców oraz sytuacji dzieci imigrantów w polskiej szkole. Dzięki pobytowi na Uniwersytecie, udało się nawiązać współpracę naukową z pracownikami tamtejszej Uczelni.

 

Należy dodać, że program Erasmus+ został opracowany tak, aby wspierać kraje uczestniczące w programie w zakresie efektywnego wykorzystywania potencjału kapitału społecznego oraz promowania idei uczenia się przez całe życie. Erasmus+ to również odpowiedź na potrzeby współczesnej Europy oraz wyzwania, które przed nią stoją. 

 

Opracowała: Edyta Januszewska

4 marca 2020

Czytaj więcej o: Z wizytą na Uniwersytecie Biruni w Stambule (Turcja)

Seminarium Naukowo-Edukacyjne "Depresja i jej oblicza. Aspekty prawne i ekonomiczne"

Depresja to choroba cywilizacyjna naszych czasów, na którą cierpi coraz więcej osób. W Polsce zmaga się z nią ok. 1,5 mln ludzi. Prowadzić może do izolacji społecznej, nerwicy, długotrwałego stresu, a nawet do samobójstw.

 

 

Ze względu na skalę problemu oraz z racji obchodzonego 23 lutego Światowego Dnia Walki z Depresją, zrodziła się potrzeba organizacji spotkania naukowo-edukacyjnego, którego celem byłoby poszerzenie wiedzy na temat depresji oraz różnych jej postaci, przybliżenie instytucji/placówek, służących pomocą osobom cierpiącym na depresję, jak też tym, które mają je w swoim bliższym i dalszym środowisku.

Seminarium Naukowo-Edukacyjne pt. „Depresja i jej oblicza. Aspekty prawne i ekonomiczne” odbyło się 4 marca 2020 roku na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Inicjatorem wydarzenia był Zbigniew Matyszczak – prezes Fundacji na Rzecz, a organizacji podjął się Wydział Prawa i Ekonomii (dr inż. Wioletta Sołtysiak), Wydział Nauk Społecznych (dr hab. Monika Adamska-Staroń, dr Izabela Wrona-Meryk, dr Beata Łukasik) oraz Koło Naukowe Myśli Administracyjno-Prawnej, Poradnia Prawa UJD (mgr Patryk Błasiak) i Dla Ciebie Psychoterapia Rozwój Nauka – Eliza Krzak. W panelu dyskusyjnym wzięli udział specjaliści z zakresu m.in. prawa, psychologii, psychoterapii, pedagogiki: Anna Cencora - sędzia rodzinny, Magdalena Piekorz - reżyser, Renata Wiśniewska-Serwacińska - psychiatra, Iwona Brzezowska - pedagog, Monika Bartnik - nauczyciel akademicki, Joanna Barczak - psycholog, Eliza Krzak - psychoterapeuta, Grzegorz Kozera - kurator, Marek Mieczyński - psychiatra, Dariusz Sałajewski - radca prawny, Jerzy Świeboda - mediator, Jakub Szymczyk - psycholog, psychoterapeuta. Wydarzenie zgromadziło 150 uczestników, w tym studentów, uczniów szkół średnich z Pajęczna i Częstochowy oraz osoby zainteresowane powyższą tematyką. Oprócz filmu „Pręgi” reżyserii Magdaleny Piekorz oraz panelu dyskusyjnego, dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty prowadzone przez psychoterapeutów – dr Beatę Łukasik, mgr Elizę Krzak oraz studentkę psychoprofilaktyki Agatę Wójcik.

Mówią i piszą o nas:
http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=13584
http://www.tvorion.pl/wydarzenia/oblicza-depresji/
http://fiat.fm/info/depresja-i-jej-oblicza-seminarium-naukowe-na-ujd/

Opracowała: Izabela Wrona-Meryk

3 marca 2020

Czytaj więcej o: Seminarium Naukowo-Edukacyjne "Depresja i jej oblicza. Aspekty prawne i ekonomiczne"

Katedra Pedagogiki UJD współorganizatorem Przedszkoliady

W dniu 25 lutego 2020 r. w hali Akademickiego Centrum Sportowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbył się Orlen Przedszkoliada Tour. Przedszkoliada.pl to ogólnopolski system rozrywki ruchowej dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Do głównych celów opisywanej akcji należy:

 • zapewnienie dzieciom udziału w (często pierwszej w życiu) imprezie sportowej;
 • rozrywka i edukacja ruchowa;
 • przeciwdziałanie otyłości i zapobieganie zwolnieniom z WF;
 • kreowanie postawy Fair Play, jak i zasad zdrowej, sportowej rywalizacji.
 • promocja aktywności ruchowej jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu oraz zdrowego odżywiania się.

Cykl imprez ma charakter ogólnopolski, w których docelowo ma wziąć udział ok. 18 000 tyś dzieci. Patronat honorowy objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Polski Komitet Olimpijski. Nasza uczelnia była współorganizatorem touru częstochowskiego. W imprezie wzięło udział ok. 200 przedszkolaków z Częstochowy i okolic. Nasi studenci pod kierunkiem mgra Krzysztofa Kościańskiego byli odpowiedzialni m.in. za strefę zdrowej żywności, strefy sportowe, a także byli opiekunami grup przedszkolaków. Dla naszych studentów było to cenne doświadczenie, pokazujące kuluary organizacyjne tak dużej imprezy. Studenci musieli również sami wcielić się w rolę ,,nauczycieli” odpowiadając na przeróżne pytania dzieci. Należy nadmienić, iż tegoroczna impreza dla przedszkolaków była już drugą edycją współorganizowaną przez naszą uczelnię.

 Opracował: Krzysztof Kościański

26 lutego 2020

Czytaj więcej o: Katedra Pedagogiki UJD współorganizatorem Przedszkoliady

Z wizytą na Uniwersytecie w Ostrawie

W dniach 10-14 lutego 2020 roku pracownicy Katedry Pedagogiki UJD - dr Katarzyna Zalas i dr Karol Motyl - przebywali z wizytą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu w Ostrawie (Czechy).

Pobyt odbył się w ramach programu Erasmus+, który oferuje pracownikom badawczo-dydaktycznym możliwość wyjazdy do zagranicznych uniwersytetów w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów. W prowadzonych wykładach i ćwiczeniach dr Katarzyna Zalas skupiła się na wyjaśnianiu specyfiki polskiego systemu oświaty oraz jego reformach, natomiast dr Karol Motyl przedstawiał założenia analizy transakcyjnej z uwzględnieniem komunikacji edukacyjnej. Pracownicy zostali także poproszeni o przygotowanie dla studentów z zagranicy studiujących w ramach programu Erasmus+ zajęć z zakresu edukacji międzykulturowej w Polsce z uwzględnieniem problemów i wyzwań kształcenia mniejszości narodowych i etnicznych w naszym kraju. Pobyt na Uniwersytecie w Ostrawie wiązał się także z licznymi spotkaniami, m. in. z doc. PhDr. Josefem Malachem, CSC., Kierownikiem Katedry Pedagogiki i Andragogiki, z pracownikami badawczo-dydaktycznymi Wydziału a także z koordynatorami programu Erasmus+.

 

Opracował: Karol Motyl

17 lutego 2020

Czytaj więcej o: Z wizytą na Uniwersytecie w Ostrawie

Nagroda dla dr Anny Irasiak

 

30 stycznia 2020, w czwartkowy wieczór, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, odbyło się doroczne spotkanie członków i sympatyków Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie zrzeszonej w KPPP „Lewiatan”. Wśród zaproszonych ponad stu osób byli m.in. Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk, rektorzy, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza - prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska oraz Politechniki Częstochowskiej - prof. dr hab. Norbert Sczygiol, radni, samorządowcy z ościennych gmin, a przede wszystkim częstochowscy przedsiębiorcy.

 

  

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie nagród Organizacji, które tradycyjnie wręczono w ośmiu kategoriach. W kategorii „Nauka - lepsza przyszłość” uhonorowane zostały osiągnięcia Pani dr Anny Irasiak z Katedry Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych UJD. Pozostali laureaci to Pani Jadwiga Wiśniewska - posłanka do Parlamentu Europejskiego (Osobowość roku), Pan Jakub Błaszczykowski - wybitny sportowiec, filantrop, założyciel fundacji Ludzki Gest (Pomagam, bo chcę), Pan Dariusz Pomada - wójt gminy Mykanów (Dobry gospodarz), Pan Krzysztof Rembiszewski - dyrektor w firmie Lavoro Sp. z o.o. (Częstochowska przedsiębiorczość razem), Pan Stanisław Dzwonnik - Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Częstochowie (Szkoła z przyszłością), Firma Consonni Sp. z o.o. Sp. kom.- nagrodę odebrał prezes Pan Zdzisław Bartelak (Firma z klasą) i Pan Dariusz Jadczyk - częstochowski członek Rady Głównej KPPP „Lewiatan” (Pro domo sua).
Nagroda dla dr Anny Irasiak została przyznana „za budowanie kompetencji osobistych i stworzenie warsztatu naukowego służącego poszukiwaniu sposobów umożliwienia osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu zawodowym, religijnym i osobistym nieomal bez ograniczeń wynikających z niepełnosprawności”.
W przedstawionym uzasadnieniu przyznania nagrody Pani dr A. Irasiak wskazano kilka wątków. Profesjonalizm laureatki, jej ciągłe doskonalenie poprzez kolejne studia podyplomowe i liczne kursy; kompetencje są, zdaniem członków Kapituły Nagród ROP, fundamentem skuteczności i efektywności, a w przypadku pracy z ludźmi świadectwem odpowiedzialności. Dostrzeżono pracę społeczną nagrodzonej, to, że umożliwia wielu osobom niesłyszącym załatwianie złożonych spraw administracyjnych czy udział w tradycyjnych ceremoniach i uroczystościach religijnych. Podkreślono też znaczenie systematycznych badań prowadzonych przez dr A. Irasiak dla poszukiwania sposobów czy wręcz tworzenia technologii wsparcia osób niesłyszących w ich staraniach o przełamanie barier ograniczających możliwości prowadzenia życia, jakie jest udziałem osób niedotkniętych niepełnosprawnością. Ta ostatnia kwestia pojawiła się w dwóch wymiarach - czysto humanistycznym, ale także praktycznym. Pełne uczestnictwo osób niesłyszących we wszelkich przejawach życia społecznego ma także wymiar gospodarczy. Ta wcale niemała grupa osób może ofiarować swe talenty gospodarce jako pracownicy, których brak przez lata ograniczał będzie nasze możliwości rozwojowe, a także jako przedsiębiorcy mający atut lepszego rozumienia specyficznych potrzeb osób zmagających się z ograniczeniami. Badania Pani dr Anny Irasiak uznano za otwierające możliwości modyfikacji środowiska społecznego w kierunku sprzyjającym rozwojowi gospodarczemu.
Regionalna Organizacja Pracodawców swoje nagrody przyznaje od lat, jednakże po raz pierwszy wyróżniono osobę związaną z naszym Uniwersytetem. Tym większe gratulacje należą się Pani dr Annie Irasiak.


Opracowała: Małgorzata Piasecka

 

 

4 lutego 2020

Czytaj więcej o: Nagroda dla dr Anny Irasiak

Katedra Pedagogiki UJD na Śląskim Festiwalu Nauki

W dniach 25-27 stycznia 2020 r. odbył się 4. Śląski Festiwal Nauki Katowice. W tym jednym z największych w Europie wydarzeń popularyzujących naukę udział wzięli pracownicy Katedry Pedagogiki UJD. Warto zaznaczyć, że festiwal współorganizowało 7 uczelni z województwa śląskiego a liczba odwiedzających przekroczyła 50 000 osób.

Propozycje zgłoszone przez Pracowników naszej Katedry spotkały się w dużym zainteresowaniem podczas festiwalu. W wydarzeniu tym:

 • dr hab. prof. UJD Grażyna Rygał przygotowała warsztat "Czarodziejsko o matematyce – gry i zabawy"
 • dr Mirosław Łapot wygłosił wykład "Wielokulturowe dziedzictwo Lwowa"
 • dr Anna Irasiak przygotowała warsztat "Poznajmy się - w języku migowym"
 • dr Tomasz Prauzner (z dr. Arturem Golą) przygotował stanowisko pokazowe "Badania QEEG – metoda aktywności bioelektrycznej kory mózgowej"
 • mgr Agnieszka Borowiecka przygotowała warsztat "Roboty LEGO"

Koordynatorem merytorycznym Ślaskiego Festiwalu Nauki Katowice był dr Karol Motyl.

 

Opracował: Karol Motyl

28 stycznia 2020

Czytaj więcej o: Katedra Pedagogiki UJD na Śląskim Festiwalu Nauki

Seminarium naukowe Katedry Pedagogiki

W dniu 22.01.2020 r. odbyło się zebranie Katedry Pedagogiki UJD. Połączone ono było z seminarium naukowym, w ramach którego wykład pod tytułem Przygotowanie nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej na Słowacji wygłosiła Pani doc. RNDr. Renáta Bernátová, PhD.

Pani Profesor Renáta Bernátová jest pracownikiem Katedry Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie. Spotkanie było okazją do poznania obszarów badawczych w zakresie katedr Uniwersytetu Preszowskiego i możliwością nawiązania współpracy naukowej.

 

Opracował: Karol Motyl

23 stycznia 2020

Czytaj więcej o: Seminarium naukowe Katedry Pedagogiki

Szkolenie dotyczące publikowania w najwyżej indeksowanych czasopismach naukowych

W dniu 8 stycznia 2020 r.  odbyło się kolejne zebranie Katedry Pedagogiki. Miało ono charakter szkolenia, gdyż umożliwiło pozyskanie praktycznych wskazówek dotyczących publikowania w najwyżej indeksowanych czasopismach naukowych i rozpoznawania drapieżnych wydawców.

Szkolenie poprowadził prof. UAM dr hab. Michał Klichowski, Pełnomocnik Dziekana WSE UAM ds. baz danych czasopism naukowych. Omówione zostały bardzo istotne wątki, między innymi: Scopus, WoS czy Lista Czasopism MNiSW?; O co chodzi w tej liście?; Gdzie mamy publikować?; Kto i co publikuje w najwyżej indeksowanych czasopismach?; Jak działają systemy najlepszych czasopism?; Jak odpowiedzieć na recenzje?; Jak rozpoznać, że wydawca jest drapieżny?

 

Opracował: Karol Motyl

8 stycznia 2020

Czytaj więcej o: Szkolenie dotyczące publikowania w najwyżej indeksowanych czasopismach naukowych

Zebranie Katedry

W dniu 11 grudnia 2019 r. odbyło się drugie zebranie Katedry Pedagogiki.

W jego ramach dr Tomasz Prauzner wystąpił z prelekcją Badanie aktywności poznawczej studentów w kształceniu technicznym, która zainaugurowała cykl seminaryjnych spotkań naukowych Katedry.

 

Opracował: Karol Motyl

11 grudnia 2019

Czytaj więcej o: Zebranie Katedry

Konferencja we Lwowie

W dniach 24-25 października 2019 roku w Uniwersytecie im. I. Franki we Lwowie (Ukraina) odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Theoretical and Practical Aspects of Creation of Educational Space at the Institutional Level: Global and Local Dimensions.

Udział w niej wzięli pracownicy Katedry Pedagogiki UJD: dr hab. Paweł Zieliński, prof. UJD, dr Katarzyna Zalas, dr Hanna Wiśniewska-Śliwińska, dr Mirosław Łapot oraz dr Karol Motyl. Partycypacja w tym naukowym wydarzeniu jest owocem wieloletniej współpracy pracowników Katedry Pedagogiki UJD z pracownikami Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu im. I. Franki we Lwowie.

Uniwersytet im. I. Franki we Lwowie został założony przez Jana Kazimierza w 1661 jako Akademia Lwowska a do 1940 nosił nazwę Uniwersytet Jana Kazimierza. Jest jedną z najstarszych uczelni w Europie Wschodniej i czwartym najstarszym uniwersytetem założonym na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Współcześnie to jeden z największych ukraińskich uniwersytetów państwowych.

 

Opracował: Karol Motyl

28 października 2019

Czytaj więcej o: Konferencja we Lwowie